Kategorier
Ikke-kategoriseret

Test af skoletasker til børn i 0. – 2. klasse

Skoletasken er en vigtig del af dit barns skolestart. Derfor er det naturligvis vigtigt, at du vælger den rigtige skoletaske

Redaktionen har testet de mest populære skoletasker, så du kan tage det rigtige valg. Vi har blandt andet testet for ergonomi, slidstyrke, vandtæthed og uønsket kemi.

Vi har på baggrund af vores skoletaske-test kommet frem til en testvinder til drenge og piger afhængig af, om du ønsker den billigste skoletaske, den mest holdbare mærkevare-skoletaske eller den mest miljøvenlige skoletaske

Vælg her for at gå videre til testresultatet:

Hvad leder du efter:
1. Den billigste skoletaske til piger og drenge
2. Den mest populære mærkevare-skoletaske til piger og drenge
3. Den mest miljøvenlige skoletaske
4. Læs dette inden du køber en skoletaske

Den billige skoletaske

Går du udelukkende efter prisen, så gør du selvfølgelig et kompromis med holdbarhed, ergonomi og design. Skoletaskerne holder ikke evigt, men er de bedste bud på en god standard skoletaske, der kan udskiftes om et par år – og ikke ruinerer dig inden skolestart.

Testvinder – den billige skoletaske til drenge:

Testvinder – den billige skoletaske til piger:

Pris og kvalitet hænger naturligvis sammen. Vælger du den billigst mulige skoletaske, så går du ned på materiale, der er altafgørende for skoletaskens holdbarhed. Ofte bliver der spare på selve materialet i tasken, lynlåsene og stropperne. På et tidspunkt, vil syningerne gå op, lynlåsen vil gå i baglås og stroppen vil falde af. Det betyder, at du ikke skal forvente at tasken holder i generationer. 

På den anden side, så skifter tiderne sig hurtigt. Det kan være, at din dreng synes, at Spiderman-tasken var det fedeste i 0. klasse, men senere skifter mening i 5. klasse – og ønsker en mærkevare-taske i stedet fra eksempelvis The North Face eller Fjällræven. Derfor kan du alligevel forvente at skulle købe en ny taske, når barnet bliver ældre og skifter smag og stil. 

Vælg du en taske, der går i stykker efter 2 år, så kan lillebror eller lillesøster ikke overtage den bagefter. Find derfor ud af, hvor længe du ønsker og forventer, at tasken skal holde. Stiler du efter, at tasken skal holde i længere tid end 2-3 år, så bør du skrue lidt op for budgettet og gå for de mere populære mærker, der producerer skoletasker i højere kvalitet. 

Du kan se de mere populære og holdbare skoletasker nedenfor

Den populære mærkevare-skoletaske til piger og drenge

Når dit barn skal starte i skole, så kan du hjælpe barnet lidt på vej med en populær mærkevare-skoletaske. Fordelen ved den løsning er, at barnet får en tidløs designer-skoletaske, der potentielt kan holde hele skoletiden. Du slipper derfor for at skulle købe nye skoletasker til barnet hvert andet år.

Cath Kidston mini rucksack

  • God til prisen
  • Justerbare stropper
  • Fås i flere motiver
  • Vejer ikke så meget

Bedste pris: 155,00

Køb hos Zalando

Testvinder – den billige skoletaske til drenge:

Testvinder – den billige skoletaske til piger:

Vælger du en skoletaske  fra de populære mærker, så gør du hverken ned på design eller kvalitet (holdbarhed). Skoletasken er lavet i ordentlige materialer, den går ikke op i syningerne, lynlåsen holder og stropperne knækker ikke efter efter to år.

Samtidig undgår du, at barnet står med en Spiderman-taske i 6. klasse og kræver en ny taske. De populære skoletasker er ofte den bedste løsning, da skoletasken ikke går i mode og stadig holder 10 år senere. Derfor kan designer-skoletasken alligevel blive den mest økonomiske løsning på den lange bane

Den bæredygtige skoletaske

De fleste kender nok tiden op til skolestart, hvor man skal have alt det praktiske på plads. Man går sammen med sit barn i butikkerne med en lang indkøbsliste i hånden. Penalhus, blyanter, notesbøger, mapper, skoletaske osv. At vælge alle de skoleting er lige så meget en form for selvudtryk som forberedelse til det kommende skoleår.

Men al den forbrugerisme har et stort miljøaftryk. Nogle ting er man selvfølgelig tvunget til at skifte ud en gang imellem. Dit barn kan jo eks ikke passe de samme træningssko hele livet, og blyanter bliver eks brugt op og skal erstattes med nogle nye. 

Mange forældre ønsker ofte ikke investere i en skoletaske, som deres børn hurtigt gror ud af eller hurtigt bliver snavsede.

Derfor er der mange der eks vælger en vandtæt skoletaske, som altså er lavet af plast – hvilket både er billigt og let at rengøre. Og når skoletasken ikke holder længere afvikles den på en losseplads eller i havet, hvor den ikke nedbrydes og i stedet forurener vores planet i århundrede fremover.

Den gode nyhed er at mange producenter arbejder hårdt for at skabe bæredygtige alternativer til de produkter, som dine børn bruger hver dag. Vi har fundet nogle skoletasker, der er lavet at biologisk nedbrydelige materialer eller genanvendeligt plast

Testvinder – piger https://www.zalando.dk/frugi-adventurers-backpack-unicorn-rygsakke-pink-blue-f0953i005-j11.html

Testvinder – drenge https://www.zalando.dk/frugi-adventurers-backpack-dragon-rygsakke-blue-f0953i006-k11.html

Skoletaskens ydre del er lavet af genbrugt polyester. Èn Frugi skoletaske er lavet af 7 genanvendte plastikflasker.  Skoletaskerne fås i flere forskellige motiver

Den ergonomiske skoletaske

En skoletaske er smart fordi den hjælper dit barn med at transportere bøger og andre ejendele fra  det ene sted til det andet. Desværre har dårligt designede rygsække været kilden til dårlig kropsholdning og kroniske rygsmerter hos mange børn. 

En ergonomisk skoletaske, skal være tykt polstret med brede s-formede skulderremme og talje eller bryst stropper for at fordel skoletaskens vægt. 

Vi har her fundet nogle komfortable skoletasker, der giver en god støtte til dit barns ryg.

Testvinder – https://www.jollyroom.dk/bornetoj/tasker/rygsaekke/beckmann-classic-rygsaek-22l-petv_988273

Der er nogle grundlæggende regler, der gør sig gældende når du skal vælge en ergonomisk skoletaske.

For det første skal du vælge en skoletaske med brede polstrede skulderremme. Det er desuden vigtigt, at dit barn har begge skulderremme på, og altså ikke kun bærer skoletasken med den ene skulder, da det kan være medvirkende til at give en skæv kropsholdning. 

Skoletasken må ikke være for tung. Du skal være opmærksom på ikke at overfylde skoletasken med alt for mange tunge skolebøger. En god tommelfingerregel er, at skoletasken maks må veje 15% af dit barns kropsvægt. Husk derfor dagligt at rydde op i skoletasken og lad de tunge bøger, dit barn alligevel ikke skal bruge, blive derhjemme.

Skoletasken skal løftes rigtigt. Lær dit barn at løfte skoletasken på den mest skånsomme måde – ved at bøje sig den på hug og løfte op i benene – ikke ryggen!

Gå efter skoletasker med talje eller bryst stropper for bedre at fordele vægten på overkroppen. 

Skoletasken skal justeres, så den sidder over hoften og under skuldrene. 

Vælg med fordel en taske, der har flere rum, da det gør det nemmere at fordele vægten ordentligt.

Gå efter en skoletaske, der står oprejst, når den står på jorden – det betyder at rygstøtten er i orden. 

Læs dette inden du køber en skoletaske

Den største fejl du kan begå, når du vælger en skoletaske er at prioritere design frem for funktion. Dit barn vægter nok ikke komfort særlig højt, når de står til at vælge en skoletaske. De vil højst sandsynligt kun gå efter designet på skoletasken. Enhver forældre vil jo gerne gøre deres barn glad og give dem lige dén skoletaske de har udset, men her er det vigtigt at du undersøger taskens ergonomi før du smider dine penge efter den.

Du skal gå efter en taske, der fordeler vægten mod hofterne med hoftepuder og bæltelignende stropper. Det giver en mulighed for, at ligge mindre belasting på dit barns skuldre. 

Skulderstropperne skal være brede og s-formede, sådan at de krummer sig væk fra nakken og tilbage langs brystet i en s-form. 

Skoletasken skal helst indeholde flere små rum, da det gør det nemmere at fordele vægten. Du skal pakke tasken sådan, at de tunge ting er tættest på kroppen. Skal tasken eks. Indeholde en bærbar computer, så skal den ligge bagerst i tasken – altså tættest på ryggen. Lettere ting skal være i de mindre rum i ydersiden af tasken. 

Det er en god idé, at gå efter en mindre skoletaske, da du på den måde undgår at “overpakke” tasken og samtidig belaster dit barns ryg og skuldre. Hvis der er plads til at pakke til en hel lejrtur, er skoletasken for stor. Den skal kunne rumme en bog, en madpakke og et penalhus. 

En fyldt skoletaske må maks veje 15% af dit barns kropsvægt. Det er en meget god grænse for, hvor meget dit barn kan bære. Børn overskrider ofte den grænse ved at fylde tasken med overflødige ting, som de slet ikke behøver. For børn er det ikke ualmindeligt, at der ligger ting og flyder i bunden af tasken i månedsvis uden at blive rørt. Det er derfor en god idé jævnligt at rydde op i dit barns skoletaske. 

Spænd skulderstropperne, så skoletasken ligger tæt op mod ryggen. En løs taske der hænger forårsager en dårlig kropsholdning. Der er to vigtige stropper på en skoletaske – stroppen ved taljen og stroppen ved brystet. Disse to stropper, som alt for ofte ligger og hænger, er med til at fjerne belastningen fra ryggen og skuldrene ved at overføre vægten til hofterne.

Det kan være svært at finde en taske, der passer til dine og dit barns behov, men heldigvis er markedet for skoletasker stort, og skoletasker er i dag meget bedre end de var for 10-20 år siden. 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.